Уапсени 40 учесници во заложничката криза недалеку од Јоханесбург

Од:

Во полициска операција против вооружените киднапери кои држеа заложници во евангелистичка црква недалеку од Јоханесбург, уапсени се 40 осомничени, а запленети се парчиња 40 оружје.

dobivaj vesti na viber

За време на акцијата на напаѓачите загинале пет лица, а голем број верници беа задржани во црквата, кои подоцна беа ослободени, се вели во полициското соопштение.

Како можен мотив за нападот се спомнува борбата за контрола над црквата помеѓу двете ривалски фракции на пентекосталната евангелистичка црква, јавија локалните медиуми.

Полицијата спроведува интензивна истрага за заложничката криза за да ги утврди вистинските мотиви на напаѓачите.

Би можело да ве интересира

Наезда на скакулци во ЈАР

Ана Ололовска

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Градоначалникот на Јоханесбург загина во сообраќајна несреќа

Ана Ололовска

Обвинители тврдат дека поранешниот јужноафрикански претседател Џејкоб Зума примил мито повеќе од 700 пати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пожар во болница во Јоханесбург, евакуирани околу 700 пациенти

Катерина Павлова-Николовска

Место со вакцината на „АстраЗенека“ ЈАР ќе се имунизира со вакцината на „Џонсон& Џонсон“

Ана Ололовска