Уапсен Косовец за финансирање на Исламска држава

Од:

Германските власти уапсија 31 годишен маж од Косово, обвинет за поддршка на групата Исламска држава, префрлајќи повеќе од илјада евра на борец на исламската држава и на човек што сакал да пристапи во таа организација.

Канцеларијата на германското Федерално обвинителство изјави дека 31-годишниот маж бил идентификуван како Хасан Рејан Б, а уапсен е во областа Пијнберг во близина на Хамбург.

Би можело да ве интересира

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Германија со 500.000 евра помош за косовските безбедносни сили

Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Германскиот претседател ги отфрли барањата на Полска за воено обештетување

За три месеци 74 несреќи со електрични тротинети во Берлин

Меркел ја критикуваше најавата за анексија на Јорданската Долина