Турски медиуми: Бунтовниците ги убиле соборените руски пилоти

Од:

Турски медиуми попладнево објавија дека двајцата руски пилоти, кои се катапултирале откако нивниот авион Су-24 беше соборен со ракета истрелана од турски Ф-16, биле ликвидирани од припадници на туркменска бунтовничка група во Сирија.

dobivaj vesti na viber

– Ние ги убивме двајцата пилоти, веднаш по нивното приземјување со падобран, изјавил претставник на оваа бунтовничка група за агенцијата Доган и за телевизијата Си-Ен-Ен Турк.
Турските воени власти соопштија претпладнево дека нивни авиони собориле „странски авион“, кој го нарушил воздушниот простор на Турција.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека станува збор за руски авион кој летал во набљудувачка мисија над сириската територија и не го повредил турскиот воздушен прпстор.
Рускиот претседател, кој се наоѓа во посета на Јордан, во Аман изјави дека постапката на Турција се „нож забоден во грбот на Русија“ и ја предупреди Анкара на сериозните последици поради соборувањето на авионот.

– Авионот летал над Сирија и бил одалечен четири километри од границата, изјави Путин на заедничката прес-конференција со јорданскиот крал Абдула.

Претходно, турски премиер Ахмед Давутоглу ја оправда постапката на армиајта, објаснувајќи дека Турција мора да ги брани своите граници и својот воздушен простор.

Независни набљудувачи објаснуваат дека рускиот авион паднал во реонот на планината Туркмен, населен со припадници туркменската етничка заедница, која се протега низ делови од северна Сирија и Ирак.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Делегации од Финска и Шведска во Турција на разговори за кандидатурите за НАТО

Leave a Comment

3 × one =