Тројца загинати во невремето во САД

Од:

Најмалку три лица загинаа, а повеќемина други се повредени, при налет на силно торнадо во главниот град на американската сојузна држава Мисури, Џеферсон Сити.

Локалните власти соопштија дека Џеферсон Сити бил погоден од „насилно торнадо“, што предизвикало големи материјални штети, додавајќи дека многу луѓе останале заробени под урнатините на нивните домови.

Торнада биле регистрирани и во градовите Џоплин и Карл Џанкшан во Мисури, но според тамошните локални власти, нема сознанија за загинати, туку само за предизвикана значителна материјална штета.

Би можело да ве интересира

Американската економија лани нарасна за 5,7 отсто

А1он

Борел: Одговорот на САД на руските предлози е солидна основа за зацврстување на сигурноста во Европа

А1он

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

Ана Ололовска

Воздухот во САД загрижувачки загаден

Ана Ололовска

Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Ана Ололовска