Трамп забрани трансакции кон кинеските компании-сопственици на TikTok и WeChat

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп издаде извршни наредби со кои се забрануваат сите трансакции на американски лица со кинеските компании „ByteDance“ и „Tensent“, сопственици на апликациите „TikTok“ односно „WeChat“.

Забраните влегуваат во сила по 45 дена.

Во една наредба, Трамп нагласува дека апликацијата „ТiкТоk“ може да се користи за кампањи за дезинформации во корист на кинеската Комунистичка партија и дека САД „треба да преземат агресивно дејствување против сопствениците на „ТikТоk“ за да ја заштитат својата национална безбедност“.

Во другата, тој посочи дека „WeChat“ автоматски презема огромна количина информации од своите корисници. „Тоа собирање податоци е закана дека ќе и се даде на Кинеската комунистичка партија пристап до личните и приватни информации на Американци“.

Би можело да ве интересира

Трамп ја освои Јужна Каролина, убедливо ја совлада Ники Хејли

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

Горан Наумовски

Казна од 454 милиони долари, Трамп мора да плати огромна сума за финансиска измама

На Трамп му се заканува заплена на имотот ако не ги плати 450 милиони долари утврдени со пресудата

Трамп: Навални не требаше да се врати во Русија

ВИДЕО: Трамп почна да продава патики, цената им е 400 долари