Трамп: Преговорите со талибанците се мртви

Од:

Претседателот Доналд Трамп изјави денеска дека разговорите на САД со талибанците во Авганистан се „мртви“.

На прашањето за разговорите, Трамп одговори: „Тие се мртви. Што се однесува до мене, тие се мртви“.

Американскиот претставник Залмај Халилзад преговараше со политичкото крило на талибанците во Доха речиси една година.

Се чинеше дека тоа ќе биде непосреден договор за крај на најдолгата американска војна, но ситуацијата се промени во последен момент, јавуваат американски медиуми.

Трамп на својот профил на Твитер во саботата напиша дека ја откажал својата планирана средба со талибанците и авганистанските лидери во „Кемп Дејвид“.

Би можело да ве интересира

Стејт департмент: Бидете свесни, Русија планира воена акција против Украина

Ана Ололовска

Лице од Тексас уапсено поради повици за убиство на државниот секретар на Џорџија

Ана Ололовска

Американците испратија воена опрема од 200 милиони долари во Украина, велат дека ова е само прва пратка

Ана Ололовска

Бајден во Кемп Дејвид разговара со тимот за национална безбедност за прашањето за Русија и Украина

Ана Ололовска

САД се против планот за реформи на СЗО

Ана Ололовска

Американскиот носач на авиони Хари Труман ќе учествува во поморска вежба на НАТО во Средоземното Море

Ана Ололовска