Трамп: Повеќе нема да имаме работа со британскиот амбасадор

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска порача дека „повеќе нема да има работа“ со британскиот амбасадор во САД, Ким Дерок, кој оцени дека администрацијата на Трамп е „дисфункционална и неспособна“.

– Не го познавам амбасадорот, но за него не мислат добро во САД и не им се допаѓа. Нема да имаме повеќе работа со него, напиша Трамп на Твитер.

Тој, во рамки на истата објава, ја критикуваше британската премиерка Тереза Меј, наведувајќи дека добра вест за Велика Британија е што наскоро ќе има нов премиер.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска

Соработник на Џулијани: Трамп се обиде да влијае на Украина

Ана Ололовска

Чуден симбол на раката на демократски кандидат за претседател на САД

Предраг Петровиќ

Започна седницата во Сенатот за импичмент на Трамп

Предраг Петровиќ

Пелоси: Владината ревизија укажа на „замрсена мрежа од лаги“ во Белата куќа

Предраг Петровиќ