Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ за воведување санкции против Турција во врска со нејзината воена операција во Сирија, се наведува во соопштение на државниот секретар Мајк Помпео, пренесе ТАСС.

„Претседателот Трамп го потпиша указот за да ја присили Турција да ја прекине својата воена офанзива во североисточна Сирија и да се согласи на примирије. Овој извршен указ на Министерството за финансии и на Стејт департментот им дава надлежности да ја разгледаат можноста за воведување и воведат санкции против физички лица, организации или лица поврзани со владата на Турција и учесници во активности кои создаваат опасност за граѓаните или водат до натамошно поткопување на мирот, безбедноста и стабилноста во североисточна Сирија“, се наведува во соопштението лиферувано од Стејт департментот.

„Тројца претставници на турските власти од висок ранг од министерствата за енергетика и одбрана веднаш се ставени на списокот со санкции, во согласност со надлежностите што истовремено со потпишувањето на указот им беа дадени на министерствата“, се подвлекива во документот.

„За да ги избегне последиците од натамошните санкции, наметнати со новиот извршен указ, Турција треба под итно да го прекине својот едностран напад во североисточна Сирија и да се врати кон дијалогот со САД во однос на безбедноста во североисточниот дел на Сирија“, изјави државниот секретар.

Конкретно, со одлука на претседателот Трамп од синоќа за 50 отсто се зголемени таксите за увоз на челик од Турција, а тој самиот преку соопштение се закани дека веднаш ќе го прекине договорот со оваа земја вреден 100 милиајрди долари.

„Турција, за жал, се чини не ги ублажува хуманитарните ефекти од инвазијата“, наведе Трамп на Твитер

Тој наведе дека околу 1.000 американски војници на кои им беше нареднео да ја напуштат Сирија, сепак, ќе останат на Блискиот исток за да го спречат евентуалното заживување на Исламска држава.

Би можело да ве интересира

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Кремљ: Односите Русија – САД никогаш не биле на пониско ниво

Ана Ололовска

Млад жител на Тексас починал откако учествувал на „коронавирус забава“

Ана Ололовска

Тексас: Двајца полицајци загинаа во заседа, осомничениот се самоубил

Ана Ололовска

Американските маринци на Окинава масовно се разболуваат, армијата молчи

Ана Ололовска

Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Ана Ололовска