Трамп остави можност за ублажување на санкциите против Иран

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп остави отворена можност САД да ги ублажат санкциите против Иран.

Тој изрази уверување дека Иран сака да постигне договор со Вашингтон во врска со својата нуклеарна програма.

– Ќе видиме што ќе се случи, рече Трамп одговарајќи на новинарско прашање за можноста САД да ја ублажат кампањата на „максимален притисок“ врз Иран.

Би можело да ве интересира

Рохани ги повика западните земји да го напуштат Персискиот залив

Помпео: Распоредувањето дополнителни сили во заливскиот регион е заради одвраќање

Танкерот „Стена Имперо“ би можел да биде ослободен за неколку часа

Командант на морнарица: Иран разорно ќе реагира на агресија

Џубеир: Саудиска Арабија ќе преземе соодветни чекори

ФИФА: Иранките можат на стадион, нема препреки