Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“.

– Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и не се кој знае што, нагласи Трамп пред средбата со малезиски премиер Наџиб Разак.

– Не знам дали има последици од нив, но беше убаво да се соберат 15 гласови „за“ со ниту еден „против“. Тие санкции се ништо во споредба со она што ќе се случи, истакна американскиот претседател.

Во меѓу време, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерка Могерини сооопшти дека Европската унија ќе ги спроведе новите санкции кои и се воведени кон Северна Кореја од страна на ОН, поради нејзиното шесто нуклеарно тестирање и дека планира нови казнени мерки/

– Сега ќе ги спроведеме санкциите на ОН, како што правевме и досега. Нашата цел за Корејски Полуостров без нуклеарно оружје, може да биде постигната само со дипломатски и политички средства. Нема воено решение за таа криза, потенцираше Могерини.

Северна Кореја веќе најави дека ќе го забрза развојот на нејзините нуклеарни и ракетни програма, како одговор на „злонамерните санкции“ што ги воведе Советот за безбедност на ОН.

Би можело да ве интересира

САД со нови мерки против корупцијата и прекршителите на човекови права

Демократите официјално објавија обвинувања против Трамп

Трамп вели дека Вреј не може да ја поправи состојбата во ФБИ по критичкиот извештај

Демократите подготвени да го отповикаат Трамп за две злоупотреби

Кина забранува американска опрема во државните институции

Ана Ололовска

Пад на акциите на Вол Стрит

Ана Ололовска