Трамп најави строги санкции за иранскиот врховен водач

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој, како што рече, се воведуваат „тешки санкции“ за иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи.

Трамп изјави дека санкциите следуваат по „низата агресивни постапки на иранскиот режим во последните недели, меѓу кои и соборувањето на американско беспилотно летало“.

– Го продолжуваме притисокот на Техеран, изјави американскиот претседател, појаснувајќи дека санкциите би можеле да бидат во сила „со години“.

– Санкциите наведени во укаозт, ќе го спречат иранскиот врховен водач, неговиот тим и другите со кои е блиско поврзан да имаат пристап до основните финансиски средства, потенцира трамп.

Министерот за финансии Стивен Мнучин изјави дека „милијарди ирански средства“ ќе бидат замрзнати, и дека до крајот на неделава цел на санкции ќе биде и миранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф.

Би можело да ве интересира

САД паднаа на второ место, Сингапур е најконкурентна економија во светот

Трамп: Работиме на воведување силни санкции за Турција

Калифорнија забранува производство и продажба на крзна

Трамп им наложи на американските војници во Сирија да се повлечат кон југ

Путин: Русија може да игра клучна улога на Блискиот исток

Пакистанскиот премиер отпатува во Иран во обид да ги смири тензиите во регионот