Трамп: Иран бара состанок со САД

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Иран сакаат состанок со САД.

-Можам да ви кажам дека Иран сака да се сретне со нас, рече Трамп доцна синоќа пред новинарите на пат за Балтимор.

Трамп не исклучува ублажување на американските санкции кон Техеран за да се отвори патот за средба со иранскиот претседател Хасан Рохани.

Американскиот претседател неодамна кажа дека таквата средба е можна, но иранскиот претседател состанокот го услови со укинување на санцкиите што САД ги воведоа кон Иран.

Тензиите меѓу двете земји се засилини од 2018 година, кога САД се повлекоа од меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма и повторно му воведоа санкции на Техеран.

Би можело да ве интересира

Турција подготвува санкции како одговор на мерките од САД

Татјана Ташкова

САД извршиле сајбер напад врз Иран, Техеран демантира

Братот на иранскиот претседател почна со отслужување на затворската казна

Четврта дебата за избор на претседателски кандидат од демократите

Ана Ололовска

Џо Бајден: Доколку Трамп биде реизбран, НАТО ќе престане да постои

Ана Ололовска

Пентагон не му дава документи на Конгресот за истрагата против Трамп

Ана Ололовска