Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп и индискиот премиер Наредра Моди синоќа телефонски разговараа за повеќе регионални теми, стратешкото партнерство меѓу двете земји и особено за односите меѓу Индија и Пакистан.

Моди и Трамп разговараа и за засилувањето на економските односи.

Претседателот Трамп во текот на разговорот со Моди повика на намалување на тензиите меѓу Индија и Пакистан и за зачувување на мирот во регионот, соопшти Белата куќа, а пренесоа американските медиуми.

Индија на 5 август донесе одлука за укинување на Членот 370 од индискиот Устав што се однесува на автономниот статус на Џаму и Кашмир, што автоматски доведе до зголемување на тензиите на ова подрачје.

Неколку дена таму има и спорадични престрелки и загинати војници и цивили.

Би можело да ве интересира

Блумберг најави продавање на својата компанија ако биде избран за претседател на САД

Ана Ололовска

Американски медиуми: Бар размислува за оставка поради твитовите на Трамп

Ана Ололовска

Американската Влада ја забрзува изградбата на ѕидот на границата со Мексико

Ана Ололовска

САД воведоа санкции за филијала на руски Росњефт во Венецуела поради поддршка за Мадуро

Ана Ололовска

Анкета: Сандерс води меѓу демократите на национално ниво, Блумберг се квалификува за влез во дебатите

Предраг Петровиќ

Во Индија се подигнува ѕид пред посетата на Трамп

Предраг Петровиќ