Трамп: Индија и Пакистан да ги намалат тензиите околу Кашмир

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп и индискиот премиер Наредра Моди синоќа телефонски разговараа за повеќе регионални теми, стратешкото партнерство меѓу двете земји и особено за односите меѓу Индија и Пакистан.

Моди и Трамп разговараа и за засилувањето на економските односи.

Претседателот Трамп во текот на разговорот со Моди повика на намалување на тензиите меѓу Индија и Пакистан и за зачувување на мирот во регионот, соопшти Белата куќа, а пренесоа американските медиуми.

Индија на 5 август донесе одлука за укинување на Членот 370 од индискиот Устав што се однесува на автономниот статус на Џаму и Кашмир, што автоматски доведе до зголемување на тензиите на ова подрачје.

Неколку дена таму има и спорадични престрелки и загинати војници и цивили.

Би можело да ве интересира

Грета Тунберг до американскиот Конгрес: Простете, но не се трудите доволно

Ана Ололовска

Над еден милион ученици „ќе избегаат“ од часови заради Штрајкот за климата

Ана Ололовска

САД го тужат Сноуден поради книгата, бараат конфискација на приходите од продажбата

Ана Ололовска

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки

Ворен објави војна против лобизмот и корупцијата

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп сведочи во Конгресот