Трамп чувал доверлив документ за можен напад врз Иран

Од:

Федералните обвинители имаат аудио снимка од поранешниот американски претседател Доналд Трамп како признава дека чувал доверлив документ на Пентагон.

Трамп чувал документ за можен напад врз Иран откако ја напуштил Белата куќа, објави Си-Ен-Ен.

Си-Ен-Ен не го преслуша видеото, но рече дека неколку неидентификувани извори го опишале. Ројтерс не можеше да го потврди извештајот.

На снимката, јасно е дека Трамп, кој бара републиканска номинација во 2024 година, разбрал дека земал доверливи материјали откако ја напуштил Белата куќа во 2021 година, извести Си-Ен-Ен.

Коментарите на Трамп сугерираат дека тој би сакал да сподели информации, но е свесен за ограничувањата на она што може да го декласифицира откако ќе го напушти кабинетот, изјавија два извори за Си-Ен-Ен.

Претставник на Трамп не одговори веднаш на барањето за коментар. Питер Кар, портпарол на канцеларијата на специјалниот советник Џек Смит во Министерството за правда, исто така, не се огласи веднаш.

Би можело да ве интересира

Трамп се изјасни дека е невин по обвинението од Џорџија

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Објавена историската полициска фотографија од Трамп, ослободен е со кауција

Трамп в четврток ќе им се предаде на властите во Џорџија

Катерина Ѓуровски

Покренато ново обвинение портив Доналд Трамп

ВИДЕО: Трамп тврди дека не е виновен, рочиштето траеше 27 минути: „Ова е тажен ден за Америка“

Катерина Ѓуровски

Трамп: Се упатив кон Вашингтон, таму ќе ме уапсат

Горан Наумовски