Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски ги добил гласовите

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на Твитер порача дека новоизбраниот претседател, Џо Бајден, може да влезе во Белата куќа само ако докаже дека гласовите на избирачите ги добил на законски начин.

-Бајден може да влезе во Белата куќа како претседател ако може да докаже дека неговите смешни „80 милиони гласови“ не биле добиени измамнички или незаконски. Кога гледате што се случи во Детроит, Атланта, Филаделфија и Милвоки, огромна изборна измама, тој има голем и нерешлив проблем, напиша претседателот на САД на Твитер.

Трамп синоќа изјава дека ќе се повлече од функцијата ако колеџот на електори изгласа за демократот Џо Бајден. Веднаш потоа тој коментираше дека изборите во САД биле фалсификувани.

Седницата на гласање на колеџот на електори за официјална потврда за победник на претседателските избори на ниво на САД, неофицијално прогласен е демократот Бајден, е закажана за 14 декември.

Би можело да ве интересира

Трамп: Зеленски е трговец, секогаш кога доаѓа во САД, тој си заминува со 60 милијарди долари

Бајден ја продолжи националната вонредна состојба за Западен Балкан

Горан Наумовски

ВИДЕО: Бајден повторно се „изгуби“, залута во празно па им салутираше на Зеленски и Мелони

Бајден по пресудата: „Горд сум на мојот син“

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Хамас објави дека го одобрува планот на Бајден за мир во Газа, Израел испрати преговарачи

Катерина Ѓуровски