Торнадо во Луксембург, гром погоди фудбалери во Германија

Од:

Силно невреме, наместа проследено со торнадо, ги погоди Луксембург, делови на Холандија и Германија, каде во покраината Баден-Виртенберг од удар на гром се повредени 15 фудбалери.

dobivaj vesti na viber

– Громот удрил додека фудбалерите тренирале синоќа, во близина на спортски центар во Розегфелд-Хајлгенцимерн, соопшти портпаролот на полицијата. Спортистите, на возраст меѓу 19 и 48 години се здобиле со полесни повреди, и сите се пренесени во болница.

Во невремето во Луксембург се повредени шест лица. Подоцна, силна „пијавица“, налик на торнадо, мина низ центарот на Амстердам, но засега нема информации за повредени лица.

Од последиците на бурата се урна циркуски шатор во Некарслум, при што еден коњ е потешко повреден, па морал да биде успиен. Околу 15 камили и коњи побегнале од циркусот.

Би можело да ве интересира

Германија следната година ја очекува рецесија поради зголемените цени на енергенсите

А1он

Германија сепак нема да ги затвори преостанатите нуклеарни централи

Ана Ололовска

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он

Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

А1он

Екоактивисти блокираа електрана на јаглен во Германија

Ана Ололовска