Тинејџери во Германија организирале проституција, подведувале пет 14-годишни девојчиња и едно момче

Од:

Германската полиција истражува двајца тинејџери за кои се сомничи дека подведувале пет девојчиња и едно момче во Вупертал. Според првите информации од полицијата, повеќето од нив доброволно се занимавале со проституција.

“Тоа е нешто што малку не изненадува и е нешто како нов тренд. Имаме 14-годишни девојчиња кои се проститутки сами и бараат макроа бидејќи се уште не ја знаат многу добро оваа активност и сакаат помош”, вели главниот јавен обвинител Волф-Тилман Баумерт. Макроата го користат тоа. Младите се впуштија во бизнис, но парите завршија кај нив.

Мотивацијата за малолетниците би можела да биде желба за луксузни предмети или решавање на проблеми со пари. Вкупно пет девојки и еден млад човек наводно се занимавале со проституција, а некои од нив наводно почнале на 14-годишна возраст. Подведувањето се случило помеѓу август 2022 година и јануари 2023 година. Во барем еден случај, девојката била притисната да не се откаже.

Баумерт додаде дека двајцата осомничени и биле од претходно познати на полицијата и дека претходно „биле инволвирани во кривична постапка“. Од 2017 година, и двајцата наводно биле дел од бандата Гучи и претепале пензионер во Вупертал. Мажот подоцна починал од повредите во болница.

Речиси сите пари од проституција завршиле кај осомничените. Младите макроа добивале само џепарлак од тоа. Се наведува и дека осомничените ги избирале локациите. Освен апартмани, тоа беа претежно хотели.

„Сега имаме многу хотели каде што речиси и да нема видлив персонал. И веќе нема никаква контрола врз тоа кој всушност ги добива собите. Тогаш повеќе или помалку ви треба само картичка на ЕК за да резервирате и да ја добиете“, рече Баумерт.

Истрагата се уште не е завршена. Засега е јасно дека младите проститутки доаѓаат од сите општествени слоеви, вели Баумерт. Еден од двајцата осомничени макроа е во притвор по други обвиненија, додека другиот е во бегство.

Би можело да ве интересира

Во Германија: Војник уби четири лица, меѓу кои и едно дете

Германската морнарица по грешка ќе собореше американски дрон во Црвено Море

Катерина Ѓуровски

Зградата во Берлин каде беше уапсена Даниела Клет попладнево е евакуирана поради можна бомба

Две деца се избодени со нож денеска во Германија

Македонка избодена до смрт од сопругот во Германија, сведок бил 8-годишниот син

Катерина Ѓуровски

Напад во германската гимназија: Ученик со нож ги нападнал пријателите

Горан Наумовски