Талибанците и ја отсекле главата на спортистка од авганистанската репрезентација

Од:

Јуниорската репрезентативка на Авганистан, Махјабин Хакими е една од двете играчки на клубот од Кабул, која не успеа да побегне од земјата кога Талибанците ја презедоа власта.

Таа е брутално убиена на почетокот на месецот, а за нејзината смрт се дозна дури денеска.

Еден од нејзините тренери тврди дека Талибанците и ја отсекле главата и дека никој не знаел за тоа страшно убиство, бидејќи на нејзиното семејство им се заканиле да не кажуваат.

Младата спортистка била една од главните на клубот од Кабул.

„Сите спортистки од клубот се очајни и исплашени. Сите бевме присилени да се преселиме на скриени места“, вели тренерот.

Би можело да ве интересира

Лидерот на талибанците мула Акхунд од меѓународните хуманитарни организации побара помош за „исцрпената нација“

Ана Ололовска

Талибанците воведоа низа ограничувања за медиумите

А1он

ОН бараат итна поддршка за авганистанските банки

А1он

ОН предупредуваат на колапс на авганистанскиот банкарски систем

Ана Ололовска

Авганистан: Талибанците бараат од ТВ мрежите да не прикажуваат серии со жени

Ана Ололовска

ВИДЕО: Воена парада во Кабул

Ана Ололовска