ВИДЕО: Странци и тешко повредени ќе ја напуштат Газа преку Египет

Од:

Египет, Израел и Хамас со посредство на Катар и во координација со САД постигнаа договор за евакуација.

Постигнат е договор да им се дозволи на странските државјани и на некои сериозно повредени цивили во Појасот Газа да ја напуштат областа, објави Ројтерс, повикувајќи се на неименуван извор.

Агенцијата додава дека нема временска рамка до кога ќе биде отворен преминот Рафа, на границата со Египет.

Околу 80 амбулантни возила од Египет пристигнаа денеска на преминот Рафа на границата со Појасот Газа, со цел да ги примат повредените Палестинци, јавува Си-Ен-Ен.

Пациентите ќе бидат првите Палестинци на кои ќе им биде дозволено да го напуштат Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Хамас и Израел на 7 октомври.

Палестинската милитантна група Хамас претходно денеска објави список на луѓе на кои им е дозволено да го напуштат Појасот Газа преку преминот Рафах.

Списокот што го објави Палестинската гранична управа на Фејсбук, вклучува државјани на Австралија, Австрија, Бугарија, Индонезија, Јордан, Финска, Чешка и Јапонија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер