Столтенберг: Русија веројатно ќе продолжи да ја напаѓа клучната украинска инфраструктура

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди дека Русија најверојатно ќе продолжи да ја напаѓа електричната мрежа на Украина, гасната инфраструктура и други работи кои се дел од основното функционирање на земјата.

Говорејќи пред новинарите во Букурешт пред дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО, тој рече: „Да се ​​направи ова на влезот на зимата покажува дека претседателот Путин сега се обидува да ја искористи зимата како оружје за војна со Украина“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа ги предупреди Украинците да се подготват за серија нови руски ракетни напади врз земјата.

„Терористите подготвуваат нови напади. Тоа сигурно го знаеме. И се додека имаат проектили, за жал, нема да запрат“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје