Стејт департментот го осуди убиството на новинарката на Ал Џезеира, Ширен Абу Аклех

Од:

Стејт департментот го осуди убиството на палестинската новинарка Ширен Абу Аклех што вчера се случи за врема на упад на изреалската војска во Западниот Брег и повика на исцрпна и продлабочена истрага, а извршителите да бидат повикани на одговорност.

dobivaj vesti na viber

-Важно е за нас и важно е за светот таа истрага да биде исцрпна, продлабочена и транспарентна, и извршителите да бидат повикани на целосна одговорност, изјави синоќа портпаролот Нед Прајс.

Тој ги повика израеалските власти да извршат истрага за повикување на одговорност на сторителите.

-Израелските власти ги имаат неопходните средства и способност да го направат тоа, изјави тој.

Ширен Абу Аклех беше американско-палестинска репортерка која 25 години работеше за ТВ каналот на арапски јазик Ал Џезеира.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Поморски маневри на Јужна Кореја и САД по серијата севернокорејски балистички проби

Ана Ололовска

САД не ја менуваат политиката на санкции кон Венецуела без конструктивни чекори од Мадуро

Ана Ололовска

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

Ана Ололовска

Распореден најновиот американски носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Форд“

А1он

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

А1он