Советот за безбедност на ОН месецов ќе расправа за Украина

Од:

Состанокот на Советот за безбедност на ОН за Украина ќе се одржи на 22 септември на министерско ниво, што значи дека ќе бидат поканети министрите за надворешни работи на Русија и Украина, Сергеј Лавров и Дмитри Кулеба, изјави постојаниот претставник на Франција во ОН Никола де Ривиер.

– Тоа е министерски состанок за Украина. Така што ќе бидат поканети сите министри на Советот за безбедност. Со оглед да на тоа што состанокот е за Украина, ќе биде поканет и шефот на украинската дипломатија, изјави постојаниот претставник на Франција, земја која месецов претседава со Советот за безбедност на ОН.

Состанокот ќе се одржи на тема „Одржување на мирот и безбедноста на Украина“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов

Полјански: Труењето со осиромашен ураниум ќе прогонува 60 идни генерации на Балканот

Само Албанија е понесреќна земја од Македонија во регионот: ООН го објави извештајот за среќа

Орце Костов

Ковачевски: Македонија гласаше воздржано затоа што нападот на Хамас не беше спомнат во Резолуцијата

Орце Костов

Џафери не смее да излезе од Македонија: Зошто собранискиот спикер не патува истовремено со претседателот

Орце Костов

Османи во Њујорк: Ќе се воспостават дипломатски врски со Јужноафриканска Република

Орце Костов