Софи Вилмес треба да стане првата белгиска премиерка

Од:

Либералната политичарка Софи Вилмес треба да стане првата премиерка на Белгија, соопштија денеска белгиските медиуми.

Очекувањата се дека таа во ноември ќе го замени премиерот во заминување Шарл Мишел, кој се префрла на функцијата претседател на Европскиот совет, пренесоа британските медиуми.

Вилмес, инаку, е министерка за буџет во привремената Влада со која претседава Мишел.

Таа би била на чело на Владата до моментот кога политичките партии во земјата ќе се договорат за новиот состав на Владата, што се уште не се има случено по изборите од мај годинава.

И по изборите во 2010 година Белгија повеќе од 1,5 година беше раководена од привремена администрација, што претставува рекорд за една земја која не е во војна.

Би можело да ве интересира

Белгијанците потрошиле над 74 милиони евра за лекарски совети за време на пандемијата

Ана Ололовска

Белгија ги повика земјите од „Белата листа“ да ги почитуваат условите ако сакаат нејзините граници да бидат отворени

А1он

Пет жени мелески од Конго ја тужат Белгија за злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Кралот Филипе изрази „најдлабоко жалење“ за белгиското колонијално минато во ДР Конго

Ана Ололовска

Секој дванаесетти Белгиец размислувал за самоубиство во изминатите три месеци

А1он

Студентска журка на угледен универзитет во Бриж предизвика гнев во Белгија

А1он