Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

Од:

Најмалку три лица, меѓу кои и едно дете, загинаа во снежните врнежи и силниот дожд што го зафатија Авганистан, изјави денеска портпаролот на авганистанската влада.

Невремето вчера и денеска погоди девет провинции во различни делови на земјата: Балх, Забул, Фаријаб, Урузган, Нимроз, Нангархар, Кунар, Нуристан и Лагман, пренесе АП.

Во невремето се повредени и седум лица, а повеќе од 750 домови и обработливо земјиште се делумно или целосно уништени, изјави Шафиула Рахими, портпарол на Министерството за справување со катастрофи.

Тој рече дека владините служби им обезбедуваат на семејствата основни потреби, како што се храна, шатори и ќебиња.

Екипи ќе ги посетат погодените подрачја за да ја проценат штетата.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

ВИДЕО: Снимен моментот кога силен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 157 Авганистанци починаа од студ

А1он

Талибанците во Авганистан камшикуваа девет мажи на стадион

А1он

Авганистанска политичарка убиена во Кабул

Ана Ололовска