Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

Од:

Најмалку три лица, меѓу кои и едно дете, загинаа во снежните врнежи и силниот дожд што го зафатија Авганистан, изјави денеска портпаролот на авганистанската влада.

Невремето вчера и денеска погоди девет провинции во различни делови на земјата: Балх, Забул, Фаријаб, Урузган, Нимроз, Нангархар, Кунар, Нуристан и Лагман, пренесе АП.

Во невремето се повредени и седум лица, а повеќе од 750 домови и обработливо земјиште се делумно или целосно уништени, изјави Шафиула Рахими, портпарол на Министерството за справување со катастрофи.

Тој рече дека владините служби им обезбедуваат на семејствата основни потреби, како што се храна, шатори и ќебиња.

Екипи ќе ги посетат погодените подрачја за да ја проценат штетата.

Би можело да ве интересира

Во и поплавите во Авганистан загинаа најмалку 50 лица

Тројца шпански туристи загинаа во Авганистан

Горан Наумовски

Девет деца загинаа откако експлодираше нагазна мина во Авганистан

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Османи на дискусија за поддршка на бранителите на демократијата од Авганистан: Македонија покажа одговорност кога тоа беше најпотребно

Орце Костов

Нов силен земјотрес го погоди западниот дел на Авганистан