Снег го парализира североисточниот дел на САД

Од:

Силна снежна бура го погоди североисточниот дел на САД и предизвика откажување на повеќе од 580 летови, затворање на училишта, а во Минеаполис е регистрирана најниска температура.

Снежното невреме најтешко го погоди Бостон, каде што паднаа околу 40 сантиметри снег и предизвика хаос на меѓународниот аеродром Логан, како и на њујоршкиот аеродром Ла Гвардија и меѓународниот аеродром во Њу Џерси.

Во Њу Џерси, тешкиот и влажен снег остави повеќе од 15.000 домови без електрична енергија.

Последниот продор на арктички воздух предизвика голем пад на температурите во повеќе места во САД.

 

Би можело да ве интересира

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Ана Ололовска

Трамп го укина посебниот статус на Хонг Конг

Ана Ололовска

САД: Од 27 јули почнува клучната фаза од испитувањето на вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Њујорк стави уште четири сојузни држави на карантинската листа

А1он

Во САД извршена првата смртна казна на федерално ниво по 17 години

А1он

ВИДЕО: Полицаец во САД спасува тринеделно бебе од задушување

Горјан Грнчаровски