Силен земјотрес регистриран на архипелагот Кермадек

Од:

Земјотерес со интензитет од 6,8 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран југоисточно од островот Раоул во новозеландскиот архипелаг Кермадек, соопшти Американскиот геолошки завод (УСГС).

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за евентуална причинета материјална штета и жртви.

Би можело да ве интересира

Вонредни мерки во дом за стари лица во Нов Зеланд по појава на респираторни симптоми

А1он

Нов Зеланд: 100 денови без ниту еден локално пренесен случај на Ковид-19

А1он

На Нов Зеланд прва пресуда за робовладетелство

Ана Ололовска

Разрешен новозеландскиот министер Лијс-Галовеј поради врска со вработена во неговиот кабинет

Ана Ололовска

Си-ен-ен: Нов Зеланд – прибежиште за богати во случај на апокалипса

Ана Ололовска

Нов Зеланд: Убиецот од Крајстчрч бара да го одржи завршниот збор во Судот

Ана Ололовска