Силен земјотрес ја погоди Кина

Од:

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди јужниот регион Ксинџијанг во Кина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Според извештајот на EMSC, земјотресот бил на длабочина од 26 километри.

Првично беше соопштено дека земјотресот бил со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала, со длабочина од 8 километри, пренесува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Русија

(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката