Силен земјотрес го погоди Непал

Од:

Во северниот дел на Индија, потрес е почувствуван доцна навечер во петокот за време на земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што го погоди Непал, пишува Тајмс оф Индија.

Земјотресот траел повеќе од една минута, па населението кое живее во зградите се упатило на улица.

Според EMSC, земјотресот во Непал се случил на длабочина од 18 километри.

Засега нема информации за човечки жртви и материјална штета.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Босна и Херцеговина

Предраг Петровиќ

Два земјотреси за краток временски период денеска го погодија Приепоље

Горан Наумовски

Земјотрес почувствуван во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски