Силен ветер и снег предизвикаа хаос на патиштата во Баварија

Од:

Снегот и силниот ветер денеска доведоа до отежнати услови за сообраќај на патиштата во јужна Германија, а полицијата во Долна Баварија пријави речиси 100 инциденти.

Поради силниот ветер паднаа дрвја, а многу возачи завршија во канали покрај патот, соопштија од итните служби, со предупредување за поледица.

Германската метеоролошка служба предвиде силни ветрови, снежни наноси и обилни снежни врнежи во источна Баварија и Баварските Алпи.

На Алпите над 1.000 метри надморска височина би можело да падне меѓу 20 и 40 сантиметри снег, објави Германската метеоролошка служба, а слични количини врнежи се можни и над 800 метри во Баварската шума. Помали количини врнежи се очекуваат во блиското подрачје.

Би можело да ве интересира

Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Горан Наумовски

Речиси 700 летови откажани во Германија

Ана Ололовска

Се сретнаа Шолц и Нетанјаху: „Безбедноста на Израел е германски национален интерес“

Ана Ололовска

Девојче било избодено дури 32 пати со нож поради кавга на ТикТок

Горан Наумовски