Сијарто: Пред две недели избегнавме Трета светска војна, ризикот постои и понатаму

Од:

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, смета дека ситуацијата во Украина создава опасност од директен воен конфликт меѓу Русија и НАТО и трета светска војна.

– Пред две недели само благодарение на трпението и одговорноста на полските лидери избегнавме кошмар каков што е третата светска војна – рече Сијарто потсетувајќи на падот на украинска ракета на територијата на Полска.

– За жал, тој ризик постои се додека трае војната во Украина. Затоа мораме да направиме се за да не се случи директен конфликт меѓу Русија и НАТО – напиша министерот на социјалните мрежи.

Сијарто ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Букурешт на 29 и 30 ноември. На самитот ќе се разговара за ситуацијата во Украина, влезот на Шведска и Финска во НАТО, како и зајакнувањето на воениот потенцијал на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

А1он

Орбан го блокираше пакетот воена помош на ЕУ за Украина во вредност од 500 милиони евра

А1он

Сијарто: Унгарија ќе гласа против членство на Косово во европските тела

А1он

Унгарската војска ја напушти границата кон Србија

А1он

Унгарија се соочува со тешка криза, може ли Орбан да преживее

Ана Ололовска

Украина: Орбан не го почитува нашиот народ, политички е кратковид

Ана Ололовска