Сијарто: Нема влез на Украина во НАТО додека не се реши прашањето на унгарското малцинство

Од:

Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто го повтори ставот на неговата држава дека не сака формирање комисија за влез на Украина во НАТО поради спорот за правата на унгарското национално малцинство во Украина.

– Нема ништо ново или изненадувачки во нашата позиција, јасно ставивме до знаење пред многу години дека додека Украина не ги врати правата на закарпатските Унгарци, нема да се согласиме на свикување на оваа комисија, напиша Сијарто на својот фејсбук профил, коментирајќи ги наводите дека Унгарија го блокирала свикувањето комисија на состанокот на министрите на НАТО во Букурешт.

Сијарто рече дека и да не го покренале ова прашање од почетокот на војната, немаат намера тоа да го прават сега, но дека се надеваат дека мирот ќе дојде што побрзо, за повторно да се разговара по ова прашање.

Будимпешта и Киев се расправаат околу малцинските права откако украинскиот Парламент во 2017 година го усвои Законот за образование, кој Будимпешта тврди дека ги загрозува правата на унгарското национално малцинство, да студираат на својот мајчин јазик.

Бројот на етничките Унгарци во Украина од кои мнозинството живее во Закарпатската област се проценува на околу 140.000 од пред почетокот на војната.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Унгарија со најмногу корупција во јавниот сектор во цела ЕУ

А1он

Орбан го блокираше пакетот воена помош на ЕУ за Украина во вредност од 500 милиони евра

А1он

Сијарто: Унгарија ќе гласа против членство на Косово во европските тела

А1он

Унгарската војска ја напушти границата кон Србија

А1он

Унгарија се соочува со тешка криза, може ли Орбан да преживее

Ана Ололовска

Украина: Орбан не го почитува нашиот народ, политички е кратковид

Ана Ололовска