Си-Ен-Ен: Воен брод на САД се подготвува за Црно Море

Од:

САД почнаа да се подготвуваат за испловување на воен брод во Црното Море и побарале од Стејт департментот за тоа да биде известена Турција, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на тројца високи функционери.

Тие велат дека чекорот претставува одговор на тоа што Русија заплени три украински брода кај Керченскиот Теснец, кој го поврзува Црното со Азовското Море.

САД е должна да ја извести Турција за минувањето на воен брод низ теснецот согласно Конвенцијата од Контро од 1936 година, со која се уредува минувањето на воени бродови низ Босфор и Дарданели, кои го спојуваат Средоземното и Црното Море. Спогласно Договорот, земјите кои немаат брег на Црното Море, треба да ја известат Турција најмалку 15 гена пред транзитот низ теснецот.

Портпаролот на Стејт департментот рече дека САД изведуваат активности согласно Конвенцијата од Монтро.

– Нашата, американска шеста флота е секогаш подготвена да одговори онаму каде е потребно, изјави командантот Кајл Рејнс, портпарол на флотата која ги надгледува поморските операции во регионот.

– Имаме право да дејствуваме слободно и согласно меѓународните закони и норми, појасни командантот.

Би можело да ве интересира

Полицијата во САД викендов спречила три можни масовни пукања

Началникот на Федералните затвори во САД отстранет од функција по самоубиството на Епстајн

САД тестираа ракета што беше забранета со Договорот ИНФ

„Волстит Журнал“: Две мониторинг станици престанале да работат по експлозијата во Северодвинск

Сириските авиони изведоа напади врз турскиот конвој во Идлиб

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сопругата на Нетанјаху го фрли лебот од дочекот во Киев

Ана Ололовска