Си-Ен-Ен ја тужи Администрацијата на Трамп, бара враќање на акредитацијата на нивниот новинар

Од:

Медиумската куќа Си-Ен-Ен поднесе тужба против Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп поради одземање на новинарската акредитација на нејзиниот известувач од Белата куќа, Џим Акоста.

– Бараме од судот веднаш да донесе налог со кој ќе се бара да му се врати акредитацијата на Џим. Иако тужбата е специфична за Си-Ен-Ен и Акоста, тоа може да му се случи секому. Ако остане несанкционирана, тогаш Белата куќа ќе создаде опасен ефект на обесхрабрување на секој новинар кој ги покрива нашите власти, се наведува во соопштението на Си-Ен-Ен.

На новинарот Џим Акоста минатата недела му беше одземена акредитацијата за известување од Белата куќа, откако влезе во расправија со претседателот Доналд Трамп за време на прес-конференција. Кавгата се случи откако Акоста му постави прашање на Трамп за карванот мигранти кој се движи од Јужна Америка кон САД и кога се обиде на тоа прашање да додаде уште едно.

Би можело да ве интересира

Прва дебата меѓу Трамп и Бајден: Забранети ќе бидат напишани белешки, на масата ќе има само хартија, пенкало и вода

A1on

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Смит: И се заблагодарувам на Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Горан Наумовски

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница