Си Џипинг: Кина е подготвена за поцврсто партнерство со Русија

Од:

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека Пекинг е „подготвен за уште посилно партнерство“ со Москва со цел „да се одржи меѓународната енергетска безбедност“. Зборовите на Си од писмото упатено до учесниците на четвртиот кинеско-руски енергетски форум беа цитирани од државната телевизија CCTV.

„Кина е подготвена да работи со Русија за да воспостави уште посилно енергетско партнерство и да го промовира развојот на чиста и зелена енергија и заеднички да ја одржува меѓународната енергетска безбедност и стабилноста на индустриските синџири“, напиша Си.

Државната кинеска новинска агенција, исто така, го цитираше Си дека Русија и Кина ја „зајакнале комуникацијата и координацијата“ и „ја демонстрираа силната отпорност на кинеско-руската енергетска соработка и широкиот обем на кинеско-руско сеопфатно координативно партнерство за нова ера. .

Би можело да ве интересира

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Кина: Се продлабочува заемната доверба со Русија

Предраг Петровиќ