Шри Ланка вработи двајца џелати за претстојните смртни казни

Од:

Властите на Шри Ланка ангажираа двајца џелати во пресрет на бесењата со кои ќе се стави крај на 43-годишниот мораториум на смртната казна во оваа островска држава.

Министерството за правда соопшти дека двајцата кандидати се избрани од група од 36 лица кои ја минале обуката за џелати. За оваа работа во февруари се пријавиле 100-на луѓе.

Претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена минатата седмица потпиша налог за погубување четворица осуденици за злосторства поврзани со дрога. Пресудата е бесење.

Во Шри Ланка, смртна казна последен пат е извршена 1976 година, а погубување чекаат 1.299 затвореници, од кои 48-мина се осудени поради дрога.

Би можело да ве интересира

Пожар на огромен танкер кај Шри Ланка, стотици илјади тони нафта пред излевање во Индискиот Океан

Жарко Настоски

Воен ловец „У-12“ се урна во Шри Ланка, четворица загинати

Ана Ололовска

Поранешниот министер за одбрана – нов претседател на Шри Ланка

Ана Ололовска

Претседателски избори во Шри Ланка

Ана Ололовска

Колективно труење со храна во центар за пребројување на гласови во Шри Ланка

Ана Ололовска

Шри Ланка: За последиците од нападот одговорен е шефот на тајната служба

Ана Ололовска