„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

Од:

Германскиот весник „Шпигл“ објави на социјалните мрежи дека американската војска го ослободила концентрациониот логор Аушвиц.

Во статусот кој го објави „Шпигл“ пишува дека Аушвиц бил најголем нацистички логор на смртта, кој, како што наведува, „пред 75 години го ослободила американската војска“.

На текстот прво реагирале корисниците на социјалните мрежи.

Весникот потоа се извини „поради непријатната грешка“ и нагласи дека критиката ја сфаќа како „праведна казна“. Статусот веднаш бил корекиран и е напишано дека логорот го ослободила Црвената армија.

Аушвиц на 27 јануари 1945 година го ослободиле трупите на советската војска.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пред 79 години е ослободено најстрашното место во историјата на човештвото, Аушвиц

Русите не се поканети на годишнината од ослободувањето на Аушвиц

ВИДЕО: Пред 78 години е ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

На годишината на ослободувањето на Аушвиц, Бундестагот оддаде почит на жртвите на Холокаустот

Ана Ололовска

Онлајн-предавање по повод Денот на ромскиот отпор во Аушвиц

Ана Ололовска