На годишината на ослободувањето на Аушвиц, Бундестагот оддаде почит на жртвите на Холокаустот

Од:

Германскиот Бундестаг денеска им оддаде почит на жртвите на нацизмот, на годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц.

На западната фасада на Бундестагот стои пораката „#Се сеќаваме“, а денеска на седницата на Бундестагот со едноминутно молчење беше оддадена почит за жртвите на нацизмот.

Говор одржа преживеаната од Холокаустот Инге Оербахер, која на пратениците им го раскажа своето искуство откако на седумгодишна возраст била депортирана во логор во тогашна Чехословачка.

– Сè уште имам многу јасни сеќавања за тоа мрачно време, време на терор и омраза, рече Оербахер. – За жал, овој рак се врати и омразата кон Евреите се врати во многу земји во светот, вклучувајќи ја и Германија. Оваа болест треба да се искорени што е можно побрзо, порача таа.

Оербахер, која живее во САД во последните 75 години, рече дека била најмладата од околу 1.100 луѓе во возот за Терезиенштат. „Моите родители и јас бевме меѓу ретките што преживеаја“.

За време на обраќањето, Оербахер носеше брош со пеперутка во знак на сеќавање на околу 1,5 милиони еврејски деца кои беа убиени. Таа ги опиша ужасните услови во логорот, кој се користел како транзитен објект за оние кои биле испратени во гасните комори.

– Имаше чести епидемии предизвикани од недостигот на санитарни услови и пренатрупаните услови во кои живеевме. Тифусот беше една од најлошите опасности со кои се соочувавме. Стаорци, глувци, болви, вошки и бубачки беа наши постојани придружници. – Имаше и чести депортации, најмногу за Аушвиц, се сеќава Оербахер.

На свечената седница присуствуваше и претседателот на израелскиот Кнесет, Мики Леви .Тој зборуваше за потребата да се одржува сеќавањето на Холокаустот и жртвите.

– Одржувањето на сеќавањето на Холокаустот е тешка задача што мора да ја преземе секоја генерација одново, рече Леви, зборувајќи за „често неразбирливи“ статистики. „Шест милиони убиени Евреи се шест милиони индивидуални приказни. Приказни за животи кои не се живееле, приказни за луѓе кои повеќе не се со нас, рече Леви, оддавајќи им почит на спомените што ги опиша Оербахер.

„Ги опишавте вашите сеќавања од холокаустот и со тоа создадовте уникатен глас. Овој глас – кој ја покажува моќта на една човечка приказна навистина да продре во луѓето и да комуницира на таков потресен начин“.

– Ви благодариме што го направивте неразбирливото разбирливо, рече тој.

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер и канцеларот Олаф Шолц, како и претседателот на Бундесратот Бодо Рамелоу беа меѓу присутните на церемонијата.

Претседателката на Бундестагот Бербел Бас, исто така, одржа говор во кој предупреди против историскиот ревизионизам и етнонационализам.

– Нашата земја носи посебна одговорност што геноцидот на европските Евреи е германско злосторство, но исто така е минато кое е важно за сите, рече Бас.

– Не само за Германците, и не само за Евреите, потенцираше таа.

– Заедно со многу други ширум светот, заземаме став за сеќавањето на Холокаустот. Став против ксенофобијата и против антисемитизмот, истакна претседателката на Бундестагот.

27 јануари беше прогласен за Ден за сеќавање на жртвите на националсоцијализмот во Германија во 1996 година.

Секоја година, бројот на преостанатите преживеани од Холокаустот во Германија – и живата врска со едно од најголемите злосторства во модерната историја – продолжува да се намалува. Повеќе од 15.000 преживеани починале во 2021 година, според Управата за правата на преживеаните од холокаустот.

Би можело да ве интересира

Русите не се поканети на годишнината од ослободувањето на Аушвиц

ВИДЕО: Пред 78 години е ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

Онлајн-предавање по повод Денот на ромскиот отпор во Аушвиц

Ана Ололовска

„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

Ана Ололовска

Проекција на филмот „Травники: училиште за џелати” по повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц

Ана Ололовска