Русите не се поканети на годишнината од ослободувањето на Аушвиц

Од:

Ниту еден руски функционер не е поканет да присуствува на комеморацијата на 78-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц во полскиот град Аушвиц.

На 27 јануари 1945 година, Аушвиц беше ослободен од трупите на Црвената армија, а претходните години на овој настан секогаш присуствуваа официјални лица од Москва. Сепак, оваа година поканата не пристигнала до амбасадорот на Русија во Полска, Сергеј Андреев, пренесува Спутник.

И покрај одлуката на полските власти да не ги поканат руските претставници, рускиот конзул во Краков има намера да положи венец на територијата на музејот, на споменикот на загинатите затвореници во логорот, како и на градските гробишта каде што се погребани војниците кои загинаа при ослободувањето на логорот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пред 78 години е ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Романот „Библиотекарката од Аушвиц“ од Антонио Итурбе објавен на македонски јазик

На годишината на ослободувањето на Аушвиц, Бундестагот оддаде почит на жртвите на Холокаустот

Ана Ололовска

Онлајн-предавање по повод Денот на ромскиот отпор во Аушвиц

Ана Ололовска

„Шпигл“ објави дека Аушвиц го ослободиле Американците, подоцна се извини

Ана Ололовска

Проекција на филмот „Травники: училиште за џелати” по повод 75 години од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц

Ана Ололовска