Шолц: Се надевам дека Бајден повторно ќе победи на изборите

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави во понеделникот дека го претпочита американскиот претседател Џо Бајден во односн на неговиот претходник Доналд Трамп за реизбор и дека се надева дека Бајден ќе биде избран на истата функција во следниот мандат. Зборувајќи пред учениците во основното училиште недалеку од Берлин, Шолц го обвини Трамп дека предизвикува поделби и дека би бил лош избор не само за САД, туку и за Германија.

Невообичаено директниот избор на зборови на Шолц може да ги одрази често затегнатите билатерални односи за време на претседателствувањето на Трамп, за кои беше задолжена претходничката на Шолц, Ангела Меркел, а тој беше министер за финансии.

Одговарајќи на прашање, актуелниот германски канцелар рече: „Мислам дека сегашниот претседател е подобар, па затоа сакам тој да биде реизбран“. Годините на јавна служба на Бајден значат дека тој точно знае „што треба да се направи за да се спречи светска војна“, рече Шолц.

Осврнувајќи се на Трамп во неговите одговори до учениците, Шолц рече: „Ако сите луѓе дејствуваат исклучиво еден против друг, немаме ни сигурна иднина и поради тоа, поранешниот претседател секако се залага за големи поделби во земјата“.

Неодамнешните анкети покажаа дека Бајден е пред потенцијалните републикански противници Доналд Трамп и Рон Де Сантис. Американските претседателски избори ќе се одржат во ноември 2024 година. Шолц, меѓу другото, им порача на студентите дека Русија не може да победи во војната во Украина.

Би можело да ве интересира

Бајден: Не можеме да дозволиме да престане американската поддршка за Украина

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

Пред домот на американскиот претседател: Вооружен маж носи пароли со кои го навредува Бајден

Трамп: Проблемот не е во тоа што Бајден е стар, туку во тоа што е неспособен

Претставничкиот дом отвори истрага за импичмент на Џо Бајден

Горан Наумовски

ВИДЕО: Портпаролката на Бајден му ја прекина прес конференцијата на среде реченица