Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц зборуваше за неговите телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин, пишува Rheinische Post.

„Ова се долги разговори, понекогаш час, понекогаш час и половина. Понекогаш на германски, понекогаш со превод. А Путин е секогаш многу љубезен“, изјави Шолц за изданието.

Во исто време, германската канцеларка нагласи дека страните не постигнуваат компромис и одржуваат кардинални разлики во ставовите за украинскиот конфликт. Според него, мора да се подготви дека неговото решавање може да потрае, па дури и кога конфликтот ќе заврши, сè нема веднаш да се врати во нормала.

Но, исто така, не смееме да ги запреме нашите напори да ставиме крај на овој конфликт, резимира политичарот. Претходно, германската канцеларка веќе зборуваше за повторени телефонски разговори со рускиот лидер.

Тој истакна дека разговорите секогаш се воделе со љубезен тон. Шолц, исто така, посочи дека има намера да ја продолжи комуникацијата со Путин, пренесе РИА.

Би можело да ве интересира

Шолц итно патува во Србија, ќе потпише договор со Вучиќ тврди Политико

(ВИДЕО) Путин направи грешка, за малку ќе предизвикаше сообраќајка

Горан Наумовски

Шолц: Секоја земја-членка на НАТО мора да даде се од себе за да ја поддржи Украина

Горан Наумовски

Путин: Му благодарам на Моди за неговата посветеност за мирно решение на војната во Украина

Елитна делегација за воена обука oд Северна Кореја доаѓа во Русија

Гледаме дека во Киев се уште не се подготвени да се откажат од политиката на војна, вели Путин

Горан Наумовски