Шојгу: Пилотот пристигна во руската база жив и здрав

Од:

Еден од двајцата пилоти кои се катапултираа од рускиот авион, што го собори турската војска, го спасија сириските и руските сили и тој е сега безбеден, изјави денеска министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

dobivaj vesti na viber

– Операцијата успешно заврши. Пилотот е доведен во нашата база. Жив и здрав, потенцира рускиот министер за одбрана.

Тој истакна дека операцијата за спасување траела 12 часа и се заблагодари на сите кои цела ноќ работеле на тоа, со големи ризици.

Другиот пилот е повреден додека се спуштал авионот,  а потоа е убиен од страна на џихадистите во регионот, изјави денеска рускиот амбасадор во Франција, Александар Орлов.

– Кога авионот е соборен, двата пилоти се катапултирале од леталото, од кои едниот најпрво е повреден кога се спуштил со подоборанот, а потоа на земја дивјачки е убиен од страна на џихадистите од регионот, рече Орлов во изјава за радио „Ероп 1“.

Турција вчера наутро собори руски воен авион на границата со Сирија бидејќи, како што тврди турската војска, го повредил воздушниот простор на Турција иако повеќепати бил предупреден, додека руското Министерство за одбрана истакнува дека рускиот авион не го нарушил турскиот воздушен простор.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Leave a Comment

18 − 1 =