Шест жртви во немирите во затвор во Шри Ланка

Од:

Најмалку шест затвореници загинаа, а 35 се повредени при немирите кои избија во затвор на Шри Ланка, соопштија утрово властите на таа островска држава.

Бунтот се случи во затвор во предградие на главниот град Коломбо поради зголемениот број заразени со коронавирус меѓу затворениците.

Припадниците на обезбедувањето отвориле оган откако избиле немирите, а двајца меѓу нив се тешко повредени.

Неколку стотици полицајци утрово се дополнително распоредени околу затворот, кој се наоѓа на околу 15 километри северно од Коломбо.

Во затворите на Шри Ланка се наоѓаат околу 26.000 затвореници, а нивниот капацитет е максимално 10.000.

Повеќе од илјада затвореници во пет затвори се позитивни на Ковид-19, а најмалку двајца починале досега. Позитивни биле и околу 50 затворски чувари.

Би можело да ве интересира

Европската банка за развој бара брзо да се санираат штетите во затворот во Идризово

Орце Костов

Нова амнестија: На слобода сите осудени на затвор до шест месеци, ВМРО ќе го блокира Законот

Орце Костов

Британец украл мобилен телефон поради што е во затвор 11 години, реагираше ОН

Музичарот педофил претепан и избоден во затвор: „Го држеа како заложник шест часа“

Предраг Петровиќ

Невин човек од Славонија одлежа осум месеци во затвор, ќе добие отштета

Судијата во Управен суд, Мустафа Шахини, осуден на пет години затвор

Орце Костов