Шефот на Пентагон на средба со кинескиот колега идната недела

Од:

Американскиот секретар за одбрана Патрик Шанахан планира состанок со неговиот кинески колега за време на регионалниот самит за одбрана следната недела во Сингапур, наведоа извори блиски до Пентагон.

Шанахан ќе биде на азиска турнеја од вторник за да ги посети Индонезија, Сингапур, Јужна Кореја и Јапонија.

Шефот на Пентагон ќе одржи говор за американската стратегија за одбрана на регионалниот собир во Сингапур. На средбата ќе присуствува и кинескиот министер за одбрана, Веи Фенг.

Извори во Пентагон велат дека Шанахан ќе се сретне со својот кинески колега на маргините на тој состанок.

Би можело да ве интересира

Исчезнатиот вработен во британската амбасада во Хонг Конг, уапсен во Кина

Ана Ололовска

Трамп: Американските Евреи кои гласаат за демократи не се лојални граѓани на САД

Ана Ололовска

Средба на шефовите на дипломатии на Јапонија, Кина и Јужна Кореја за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Ана Ололовска

Кина: Во поплави загинаа 201 лице

Ана Ололовска

Одлуката на Трамп за одлагање на посетата на Данска е изненадувачка за кралското семејство

Ана Ололовска

Помпео се закани со санкции поради иранскиот танкер

Ана Ололовска