Шефот на МААЕ побара пристап до нуклеарната централа Запорожје во Украина

Од:

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси побара во Советот за безбедност на ОН пристап до нуклеарната централа во Запорожје, Украина, каде се вршат воздушни напади, за што Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат.

dobivaj vesti na viber

„Ситуацијата е сериозна и МААЕ мора да биде овластена да ја изврши својата мисија во Запорожје што е можно поскоро”, нагласи Гроси, говорејќи онлајн за време на итниот состанок на Советот за безбедност на ОН посветен на украинската нуклеарна централа.

Гроси рече дека „времето истекува” и потсети дека МААЕ со недели се обидува да испрати мисија за проверка на објектот.

Местото на електраната Запорожје, најголемата во Европа, од почетокот на март е под руска контрола. Со цел да се гарантира безбедноста на локацијата и да се овозможи инспекциската мисија, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и САД повикаа на формирање демилитаризирана зона околу централата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Гроси: Ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ се влошува

Ана Ололовска

Последниот оперативен реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно исклучување

Макрон побарал од Путин да го повлече тешкото и лесното оружје од Запорожје

Путин и Макрон разговараа за Запорожје

МААЕ: Обновена е резервната линија за напојување на АЕЦ Запорожје