Северна Кореја не размислува за никаков контакт со Америка

Од:

Северна Кореја не размислува за каков било контакт со САД, изјави денеска шефот на дипломатијата, Ри Сон Гвон.

-Ние дури не ја разгледуваме ни можноста за каков било контакт со САД, а не пак да имаме, што не би не водело никаде, туку само би ни одземало драгоцено време, рече Ри, а изјавата ја пренесе државната агенција КЦНА.

Министерот коментарот го даде откако новиот американски претставник за Северна Кореја во понеделникот во Сеул кажа дека со нетрпение „наскоро очекува позитивен одговор“ од Пјонгјанг за дијалог.

Програмата за нуклеарно оружје на Северна Кореја со години е несовладлив проблем за Вашингтон, а обидувајќи се тоа да го промени, администрацијата на претседателот Џо Бајден спроведе ревизија на политиката и соопшти дека ќе бара „соодветни и практични“ начини да го убеди Пјонгјанг на денуклеаризација.

Сестрата на севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун, вчера изјави дека САД ги толкуваат сигналите на Северна Кореја „на погрешен начин“.

Би можело да ве интересира

Кина воведува реципрочни санкции против поединци и организации од САД

Ана Ололовска

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

Пелоси одби двајца Републиканци за комисијата за истрага на нападот на Конгресот, Мекарти ги повлече сите кандидати