Серија земјотреси во Унгарија: Утрово уште посилно се стресе

Од:

Унгарија утрово нешто пред 4 часот беше погодена од земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот е регистриран во 3 часот и 52 минути, а епицентарот бил во близина на Сарваш.

Сеизмолошката опсерваторија соопшти дека на тоа подрачје се очекуваат афтершокови.

Јужниот дел на Унгарија во саботата беше погоден од два земјотреси со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес во Бугарија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Русија

Силен земјотрес во Италија

Силен земјотрес во БиХ, епицентарот е на 16 километри од Сараево