Сенатор од Пенсилванија уапсен поради обвинувања за педофилија

Од:

Сенаторот од Пенсилванија Мајкл Фолмер е уапсен поради обвинувања дека поседувал материјал со детска порнографија, соопшти канцеларијата на државниот обвинител на Пенсилванија.

Фолмер еден ден претходно поднесе оставка од сенаторската функција, откако беше објавено дека ќе биде обвинет за детска порнографија.

Иследници пронашле две фотографии со детска порнографија во мобилниот телефон на Фолмер откако добиле дојава од еден провајдер на социјални мрежи.

Сајтот „Тумблр“ во февруари испратил жалба до американскиот Национален центар за исчезнати и злоставувани деца во која навел дека еден корисник во декември 2017 снимил најмалку една фотографија со содржина за која се сомнева дека е детска порнографија.

Иследниците така дошле до профилот на Фолмер на „Тумблр“, како и до неговата домашна и имејл адреса.

– Мајкл Фолмер изјави дека имал некои лични проблеми и оти детската порнографија му била испратена преку неговиот блог на „Тумблр“, напиша во судскиот регистар еден од службениците во канцеларијата на обвинителот на Пенсилванија.

Би можело да ве интересира

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска