Се урна мал авион во Австрија, има загинати

Од:

Четири лица загинаа денеска кога се урна мал авион во Горна Австрија.

Авионот се урнал во близина на ски-центарот Касберг во областа Гмунден.

Според полицијата на Горна Австрија, жртвите се уште не се идентификувани.

Потрагата по леталото е започната околу 12 часот, кога авионот исчезнал од радарот. Напорите за пребарување и спасување беа отежнати поради зимските услови, изјави за АПА портпаролката на полицијата Барбара Ридл.

По околу час и половина потрага, првите делови од остатоците на малиот авион со четири седишта беа лоцирани во близина на кабината Сеп Хубер.

Службите за итни случаи ги пронашле остатоците во скијачка област покриена со снег околу 16 часот.

Би можело да ве интересира

Авганистанец е осомничен за убиството на три сексуални работнички во бордел во Виена

Горан Наумовски

За помалку од 24 часа во Виена се убиени четири жени и едно девојче

Авганистанец уби три жени во Виена

Среде ноќ силен земјотрес во Австрија

Горан Наумовски

Русија: Потребен е ДНК материјал на роднините за да се идентификуваат жртвите од авионската несреќа

Американски бомбардер се урна за време на тренинг лет

Горан Наумовски