Сасоли: Односите меѓу ЕУ и Русија денеска се на најниско ниво

Од:

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, денеска изјави дека односите меѓу Европската унија и Русија се на најниско ниво и дека сегашните тензии меѓу Украина и Русија „не инспирираат надеж“ дека тоа наскоро ќе се промени.

Сасоли денеска ја отвори пленарната седница на Европскиот парламент (ЕП), што оваа недела се одржува во Стразбур, со осврт на 30-годишнината од распадот на Советскиот Сојуз.

-Распадот на Советскиот Сојуз стави крај на долгиот период на Студената војна, а многу поранешни советски републики сега се членки на Европската унија, рече Сасоли и додаде дека на земјите за премин кон демократија им е потребно време, но и менување на менталитетот.

„Многу е тешко да се изгради демократија, но лесно е да се изгуби ако не се грижиме за неа. Демократијата се темели на довербата на граѓаните во институциите што треба да се обновуваат секој ден“, рече Сасоли, мислејќи на однсоите меѓу Унијата и Русија.

-Односите на ЕУ со Русија денеска се на најниското ниво, рече Сасоли, а кризата во Источна Европа „не влева надеж“ дека тоа ќе се промени во скоро време.

Украина ја обвинува Русија дека трупа десетици илјади војници долж нивната заедничка границата и се подготвува за напад. Русија го негира тоа и ги обвинува Украина и НАТО за дестабилизирачко однесување и бара безбедносни гаранции за своја заштита.

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ донесе нов правилник за Шенген и гранична контрола

Горан Наумовски

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски