САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонгконг

Од:

САД се „длабоко загрижени“ поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонгконг, соопшти денеска Стејт департментот.

Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија на автономијата на Хонгконг“ го доведува во опасност привилегираниот трговски статус што територијатаго ужива во трговската размена со САД.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонгконг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести.

„Нашата разузнавачка служба нè информираше дека кинеската влада ги придвижува трупите на границата со Хонгконг. Секој треба да биде мирен и безбеден!“ порача Трамп на Твитер.

Би можело да ве интересира

Кремљ го разгледува „договорот на векот“ на Трамп

Ана Ололовска

Џинпинг: Кина може да се справи со епидемијата

Ана Ололовска

Кушнер: Во „договорот на векот“ можат да бидат внесени и предлозите на Палестинците

Ана Ололовска

Зариф: Предлозите на Трамп за Блискиот Исток се кошмар за мирот и регионот

Ана Ололовска

Трамп го поддржа Помпео за односот кон новинарката на „НПР“

Ана Ололовска

Неизвесна поддршката од Бајден и Клинтон за Сандерс

Ана Ололовска